شرکت هواپیمایی ماها ن (  سایت هواپیمایی ماهانشرکت هواپیمایی خصوصی ایرانی است و آشیانه اصلی این شرکت در شهر کرمان قرار دارد. این شرکت در سال ۱۳۷۱ در کرمان تأسیس گردید و نام ماهان ایر نیز برگرفته از ماهان شهری در ۳۵ کیلومتری کرمان است. سهام‌دار عمدهٔ این شرکت مؤسسه خیریه مولی‌الموحدین است. شرکت هواپیمایی ماهان هم‌اکنون ناوگانی متشکل از ۳۷ فروند هواپیمای مسافربری و باری را در اختیار داردو روزانه به ۲۰ مقصد، در اروپا، آسیا و خاورمیانه، پروازهای مستقیم دارد. 

شرکت هواپیمایی ماهان، به مرکزیت شهر تهران، از لحاظ ناوگان هوایی و مسافر حمل شده به عنوان بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران به‌ شمار می‌آید. این شرکت در سال ۱۳۷۱ با برخورداری از دو فروند هواپیمای مسافربری، تأسیس گردید. شرکت هواپیمایی ماهان خدمات رسانی خود را در سال ۱۳۷۲ با برقراری پرواز بین شهر کرمان و پایتخت ایران، تهران، آغاز نمود. شروع پروازهای بین‌المللی این شرکت به اواخر سال ۱۳۷۲ بر می‌گردد که طی آن پرواز تهران به مقصد دبی صورت پذیرفت.

در سال ۱۳۷۸ اولین هواپیمای ایرباس ای۳۰۰ به ناوگان هواپیمایی ماهان ملحق گردید و در سال ۱۳۷۹ به عضویت در انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) پیوست. در سال ۱۳۸۰ شرکت هواپیمایی ماهان هواپیمای‌های پیشرفته ایرباس ای۳۱۰ را وارد نمود که باعث تقویت ناوگان و بالا رفتن توان شرکت جهت انجام پروازهای دوربرد به مسیرهای خاوردور شد. در سال ۱۳۸۱ مقاصد جدید پروازی همچون دوسلدورف در آلمان، کلمبو در سری‌لانکا و دهلی در هند به شبکه پروازی ماهان اضافه گردید.

این شرکت در سال ۱۳۸۳ مسیر بیرمنگام  درانگلستان به عنوان دومین مقصد اروپایی هواپیمایی ماهان راه‌اندازی کرد.در سال ۱۳۸۴ با ورود ۴ فروند ایرباس  A-320 به ناوگان ماهان این شرکت به تنها شرکت هواپیمایی دارنده ناوگان مدرن در ایران تبدیل شد. شروع پروازهای ماهان به مقاصد منچستر و لاهور در پاکستان در سال ۱۳۸۵ آغاز گردید. در سال ۱۳۸۶ تعداد پروازهای دوبی به دو بار در روز افزایش و پرواز بانکوک را به صورت روزانه انجام شد. همچنین ۳ فروند هواپیمای مدرن بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ به ناوگان اضافه گردید.

در ادامه روند رو به رشد شرکت هواپیمایی ماهان، نوسازی ناوگان این شرکت از طریق افزودن هواپیماهای دور برد و پهن پیکر ایرباس ۳۴۰ که به تدریج از سال ۱۳۸۴ به ناوگان هوایی افزوده شدند، این شرکت موفق گردید تا ظرفیت جدیدی در مسیرهای پروازی موجود خود ایجاد کرده و در صدد توسعه مقاصد پروازی خود در سطح بین‌المللی باشد. .

در سال ۱۳۸۹ افتتاح پرواز مستقیم از تهران به آلماتی در قزاقستان انجام شد. برقراری پروازهای مستقیم بین تهران و شانگهای و همچنین اصفهان به استانبول در سال ۱۳۹۰ آغاز گردید. شرکت تعداد ناوگان در سال ۱۳۹۱ به ۴۵ هواپیما افزایش داد و که مقارن با افزایش پروازها به اربیل و آنکارابود. در سال ۱۳۹۲ شروع پروازهای ماهان به کویت از طریق تهران و شیراز آغاز و همچنین پروازهای تهران-گوانگ‌ژو به سه پرواز در هفته افزایش یافت .

سیاست این شرکت استفاده از هواپیماهای کوچک بوده و بیشتر ناوگان این شرکت را هواپیماهای فوکر ۱۰۰ که دارای ظرفیت ۱۱۰ نفر هستند تشکیل داده‌است. دفتر مرکزی این شرکت در تهران قرار دارد و دارای دو پایگاه فعال در شیراز و مشهد است. این شرکت در سال‌های اخیر مشغول خرید هواپیماهای پهن‌ پیکر بوده و طی ۳ سال اخیر هواپیماهای ایرباس ۳۲۰ و بوئینگ ۷۳۷ را به ناوگان خود افزوده‌ است.شرکت هواپیمایی ماهان-شرکت هواپیمایی ماهان

هواپیماها

مدل هواپیماها فروند تعداد گنجایش مسافر
 Boeing 747- 300 2 460
 Airbus 340  - 600 7 308
 Airbus 340  - 300 4 299 - 291
 Airbus 300  - 600 14 280
 Airbus 310  - 300 10 214 - 176
British Aerospace 17 100

اطلاعات پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان

پروازهای داخلی

یزد – زاهدان –  سبزوار –  شهرکرد  – شیراز – طبس –  کرمان – بم –  کیش –  لامرد – مشهد –  یاسوج –  ایلام –  اردبیل –  بجنورد –  بیرجند  –  اصفهان – تبریز – تهران –  اهواز – سیرجان  – زابل – خرم آباد – بندرعباس – گچساران – ایرانشهر – سرخس – جیرفت 

پروازهای بین المللی

استانبول – دبی – سلیمانیه – اربیل – مسکو – آنکارا – لاهور – گوانجو – بانکوک – دهلی نو – بغداد – کوالالامپور 

 

لطفا،محل تبلیغ خود را انتخاب فرمایید

 

          مانیتور    مجله